جزئیات خبر

دیدار با اولین خانواده از خانواده بزرگ «حافظان میراث فرهنگی» استان قزوین توسط انجمن دوستداران یادمان‌های ماندگار انجام گردید.

دیدار با اولین خانواده از خانواده بزرگ «حافظان میراث فرهنگی» استان قزوین توسط انجمن دوستداران یادمان‌های ماندگار انجام گردید.

کارگروه «حیات بخشی خانه‌های تاریخی» با همراهی کارگروه «مشارکت» انجمن دوستداران یادمان‌ها، به منظور پاسداشت از حافظان میراث فرهنگی در روزهای آغازین سال نو به بهانه یک «دید و بازدید نوروزی» و همزمان با «روز جهانی بناها و محوطه‌ها» در تاریخ 29 فروردین ماه 1397 خورشیدی به دیدار «خانه تاریخی قائمی» رفت.

پروژه تقدیر از «حافظان میراث فرهنگی» از برنامه‌های مستقل این انجمن است که با هدف پاسداشت از اشخاصی‌ست که تحت شرایط مختلف، به حمایت و حفاظت از میراث فرهنگی منقول (بناها و اماکن تاریخی) می‌پردازند. انجمن دوستداران یادمان‌ها بر اساس اولویت اهداف زیر را دنبال می‌کند:

  • پاسداشت و تقدیر از حافظان میراث فرهنگی که در شرایط‌ مختلف حاضر به حفاظت از بناهای تاریخی هستند(وارثان و غیروارثان)؛
  • معرفی و آگاهی‌رسانی از وجود پتانسیل‌هایی همچون بناها، اماکن تاریخی و اشخاصی که حفاظت کنندگان آن هستند در سطح شهروندان و مسئولین مرتبط شهری؛
  • تشویق و ترغیب سایر مالکان بخش خصوصی به حفاظت از میراث فرهنگی؛
  • همراه ساختن اعضای افتخاری انجمن و مسئولین شهر به جهت تشویق و ترغیب بیشتر مالکان و پیگیری و اقدامات لازم به جهت حمایت از این اقدام ارزشمند.

به همین منظور اولین دیدار در تاریخ 29 فروردین همزمان با روز جهانی بناها و محوطه‌ها با شعار #میراث_برای_نسل‌ها و به دنبال بازدید‌های نوروزی از «خانه قائمی» و خانواده قائمی انجام شد. خانه قائمی از بناهای دوره قاجار است که در طول سالیان با تغییرات زیادی مواجه شده است اما همچنان با تلاش خانواده آقای محمدرضا قائمی به عنوان میراث خانوادگی پابرجا و به عنوان محل زندگی این خانواده استفاده می‌گردد. خانواده قائمی اگرچه از مشکلات متعدد در این بنا رنج می‌برند اما با عشق و علاقه به نگهداری از این میراث خانوادگی پایبند هستند.

در این دیدار که با همراهی دکتر زهرا یوسفی عضو شورای شهر قزوین و مهندس مهرزاد پرهیزکاری مدیر سابق پایگاه شهر تاریخی قزوین و پژوهشگر حوزه شهر انجام گرفت تندیسی به عنوان یادبود تقدیم این خانواده حافظ میراث فرهنگی گردید.