جزئیات خبر

دیدار با دومین خانواده از خانواده بزرگ «حافظان میراث فرهنگی» استان قزوین توسط انجمن دوستداران یادمان‌های ماندگار انجام گردید.

دیدار با دومینخانواده از خانواده بزرگ «حافظان میراث فرهنگی» استان قزوین توسط انجمن دوستداران یادمان‌های ماندگار انجام گردید.

کارگروه «حیات بخشی خانه‌های تاریخی» با همراهی کارگروه «مشارکت» انجمن دوستداران یادمان‌ها، به منظور پاسداشت از حافظان میراث فرهنگی در روزهای آغازین سال نو به بهانه یک «دید و بازدید نوروزی» در تاریخ 8فروردین ماه ۱۳۹۷خورشیدی به دیدار «خانه تاریخی حکیم افضل» رفت.

پروژه تقدیر از «حافظان میراث فرهنگی» از برنامه‌های مستقل این انجمن است که با هدف پاسداشت از اشخاصی‌ست که تحت شرایط مختلف، به حمایت و حفاظت از میراث فرهنگی منقول (بناها و اماکن تاریخی) می‌پردازند. انجمن دوستداران یادمان‌ها بر اساس اولویت اهداف زیر را دنبال می‌کند:

  • پاسداشت و تقدیر از حافظان میراث فرهنگی که در شرایط‌ مختلف حاضر به حفاظت از بناهای تاریخی هستند(وارثان و غیروارثان)؛
  • معرفی و آگاهی‌رسانی از وجود پتانسیل‌هایی همچون بناها، اماکن تاریخی و اشخاصی که حفاظت کنندگان آن هستند در سطح شهروندان و مسئولین مرتبط شهری؛
  • تشویق و ترغیب سایر مالکان بخش خصوصی به حفاظت از میراث فرهنگی؛
  • همراه ساختن اعضای افتخاری انجمن و مسئولین شهر به جهت تشویق و ترغیب بیشتر مالکان و پیگیری و اقدامات لازم به جهت حمایت از این اقدام ارزشمند.

به همین منظور دومین دیدار در تاریخ 8فروردین به دنبال بازدید‌های نوروزی از «خانه تاریخی حکیم افضل» واقع در خیابان سپه انجام گردید. خانه حکیم افضل از بناهای متعلق به قبل از دوره قاجار است که در طول سالیان با الحاقات و آسیب‌های زیادی مواجه شده است. اما امروزه با تلاش و همت سرکار بانو صدیقه رضائی به عنوان سرمایه‌گذار بخش خصوصی، این خانه ارزشمند خریداری و جهت انجام امور مرمت و باززنده‌سازی در دست اقدام است. خانه جکیم افضل اگرچه دچار آسیب‌های جدی شده است، اما با همت و علاقه سرمایه‌گذار به بناهای تاریخی و همراهی مسئولین و متخصصین به یک مرکز اقامتی در شهر قزوین تبدیل خواهد شد.

در این دیدار که با همراهی سرکار خانم مهندس قافله باشی رئیس کمیسیون اجتماعی، فرهنگی شورای شهر قزوین و دکتر امیر ارجمند معاونت حفظ و احیا سازمان میراث فرهنگی و مهندس علیرضا زمانی معاون گردشگری و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی قزوین انجام گرفت تندیسی به عنوان یادبود تقدیم این خانواده حافظ میراث فرهنگی گردید.