جزئیات خبر

مراسم هفتمین سالروز بنیان انجمن دوستداران یادمان های ماندگار در گرمابه قجر(موزه مردم شناسی) برگزار گردید.

مراسم هفتمین سالروز بنیان انجمن دوستداران یادمان های ماندگار در گرمابه قجر(موزه مردم شناسی) برگزار گردید.

این مراسم که برابر با روز چهارشنبه 15 دی ماه 1395 خورشیدی بود، با حضور اعضا، همراهان انجمن، ریاست سازمان میراث فرهنگی استان قزوین، معاونت امور فرهنگی و اجتماعی اداره کل ورزش و جوانان و تنی چند از استادکاران معماری سنتی قزوین برگزار گردید.

در این مراسم حاجی ملکی مدیرعامل انجمن از چگونگی بنیان گذاری و اهداف اولیه موسسین انجمن سخن گفت و همفکری و اهداف مشترک را دلیل ادامه این مسیر تا اکنون برشمرد.

صحراکاران دومین دبیر انجمن به تشریح مهم‌ترین اقدامات انجمن در سال‌های پیش شامل: برنامه های همراستا با روز جهانی محوطه‌ها و بناهای تاریخی، نوروز، روز میراث فرهنگی و روز قزوین یاد کرد و خاطر نشان کرد که انجمن همواره در این زمان‌ها فعالیت‌هایی را برنامه ریزی و پیش برده است.

در ادامه مراقی بنیان گذار و اولین دبیر انجمن به شرح اقدامات کنونی پرداخت و خاطر نشان کرد که اکنون اقداماتی در راستای موضوعات تخصصی تر در انجمن شکل گرفته که می‌توان به کارگروه باغستان سنتی، کارگروه مشارکت و حیات بخشی خانه‌های تاریخی اشاره داشت. همچنین تجربه همکاری با شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران و وزارت راه و شهرسازی در برنامه "ایرانشهر" و عضویت در هیات رییسه شورای هماهنگی سازمان های غیردولتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از دیگر فعالیت‌های انجمن می‌باشد.

قاسمی؛معاونت امور اجتماعی و فرهنگی اداره کل ورزش و جوانان استان قزوین ضمن مهم برشمردن اهمیت میراث فرهنگی برای فرهنگ و تاریخ یک کشور و عنوان کردن اهمیت منطقه الموت برای قزوین و ایران، حضور سازمان های غیر دولتی را به عنوان دلسوزان این حوزه، فرصتی عنوان کرد که بتوان به حفظ و نگهداری از این آثار ارزشمند پرداخت و حمایت از این سازمان ها را وظیفه دستگاه‌های اجرایی دانست. 

حضرتی؛ ریاست سازمان سازمان میراث فرهنگی استان قزوین نیز نقش سازمان‌های مردم نهاد را در امر حمایت و حفاظت بسیار کلیدی دانست و عنوان کرد که با حمایت هر چه بیشتر از آن‌ها می توان آنان را در رسیدن به اهداف والای خود هدایت کرد.

استاد رضا داداشی از استادکاران با سابقه معماری نیز در این مراسم به شرح خاطرات خود در این حرفه گرانقدر پرداخت و عنوان کرد که مشکلات متعددی برای استادکاران معماری در ایران وجود دارد که مسئولین دولتی نباید بدون دغدغه از کنار آن عبور کنند.

در انتها حاجی ملکی ضمن اعلام ثبت وزارت کشوری انجمن در سال 95 و معرفی اقدامات آینده از تمامی همراهان انجمن به ویژه هیات مدیره انجمن: بهتاش آزادروش، سمیه مراقی، معصومه طهان، بتول صحراکاران، فتانه چگینی و تمام اعضای دلسوز در این سال‌ها و به ویژه اداره کل ورزش و جوانان به عنوان همراه همیشگی انجمن تقدیر و تشکر کرد و از حضرتی احیاء حضور استادکاران سنتی را در مرمت بناهای تاریخی خواستار شد.

در این مراسم با همکاری اداره کل ورزش و جوانان و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین لوح تقدیر و هدیه‌ای به رسم یادبود تقدیم استاد کاران سنتی معماری گردید. همچنین به رسم احترام و سپاس از تلاش مضاعف دبیران سابق انجمن خانم مراقی و صحراکان نیز لوح و هدیه ای به رسم یادبود به ایشان تقدیم گردید.

لازم به ذکر است که ابتدا و انتهای مراسم با دستان توانمند و صدای رسای استاد مظلومی و ضرب موسیقی زورخانه آذین گردید و گروه موسیقی راوسین به سرپرستی نیما بغدادی به اجرایی قطعه‌ای از موسیقی سنتی پرداختند.

کیک مراسم سالروز بنیان گذاری انجمن با افتخار توسط یکی از قدیمی‌ترین استاد کاران سنتی-حسین یزبری-برش زده شد. انجمن با افتخار میزبان این استادکاران سنتی شهر قزوین بود:

حسین یزبری-محمدیزبری-محمد بابایی-سجاد اسدی-جواد شویدی-استاد مظلومی-رضا داداشی

تصاویر:رویا غفوری؛ از اعضا انجمن دوستداران یادمان ها