جزئیات خبر

نشست صمیمانه وزیر ورزش و جوانان با هیات‎های ورزشی و سازمان‌های غیردولتی استان قزوین برگزار گردید.

نشست صمیمانه وزیر ورزش و جوانان با هیات‎های ورزشی و سازمان‌های غیردولتی استان قزوین برگزار گردید.

دکتر سلطانی فر ضمن تقدیر و تشکر از مسئولان، بیان داشتند نکات مطرح شده از سوی نمایندگان انجمن‌های غیردولتی و هیات‌های ورزشی مورد توجه قرار خواهد گرفت و رسیدگی به موارد مطرح شده را مورد تاکید قرار دادند.

ایشان همچنین بر استفاده مطلوب از منابع و بالا بردن ضریب بهره‌وری از داشته‌هایمان تاکید کرده و توجه به ورزش را به دلیل کاستن از هزینه‌های درمانی ازجمله رویکردهای اساسی برشمردند.

ایشان همچنین به اهمیت نقش جوانان در انتخابات خردادماه 92 پرداختند و ابراز امیدواری کردند جوانان همچنان در جهت گیری آینده کشور فعال باشند و نقش تاثیرگذاری ایفا نمایند.

کشورهای توسعه یافته عموما دارای منابع طبیعی عمده‌ای نبوده بلکه منابع انسانی قابل اعتماد و اتکایی دارند و در مدیریت منابع انسانی به خوبی عمل کرده‌اند.

جوانان در این عرصه باید به مهارت‌های کافی برسند تا از توان آن‌ها بهترین بهره را بگیریم.

 

الهام حاجی ملکی مدیرعامل انجمن دوستداران یادمان‌ها به نمایندگی از انجمن‌های استان قزوین و انجمن‌های فعال در حوزه میراث فرهنگی در نشست روز پنج شنبه 7 بهمن ماه 1395 خطاب به مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان و استاندار قزوین بیان داشت:

-    در دهه ها و سال‌های پیشین سازمان‌های غیردولتی جایگاه قانونی و اجتماعی در خوری در کشور نداشتند، اما به لطف حق و یاری دولت در چندسال اخیر جایگاهی به مراتب شایسته تر از پیش برای این سازمان‌های غیردولتی دیده شده است. اما متاسفانه هنوز ساختار منسجمی در این خصوص توسط دولت تدوین نگردیده است. که این امر خود سبب دو مشکل مواجه شده است. در این بین هم انجمن‌ها در نحوه همکاری دچار سردرگمی شدهندان‌اند اند؛ و از سویی دولت نیز توان بهره‌برداری مناسب از آن‌ها را نداشته است در خقیقت انجمن‌ها دست‌آویزی شده‌اند برای اهداف مسئولان.

-    در تصمیمات کلان در استان ها و شهرها چرا نباید جایگاهی به عنوان پیشنهاد دهنده برای انجمن ها در نظر گرفته شود؟ این در حالی‌ست که بسیاری از این سازمان‌ها با تمام توان و دغدغه‌های خود بیش از سایر ارگان‌ها با مشکلات و مسائل مربوط به حوزه تخصصی خود درگیر و آشنا هستند. که هم می‌تواند چالش‌ها را برطرف کند و هم سرعت اقدامات را در تصمیمات کلان ارتقا بخشد. جناب آقای سلطانی فر بنده به نمایندگی از انجمن‌های استان خواستار تببین ساختاری برای "مقام مشورتی انجمن‌ها در کنار ارگان‌های مرتبط" هستم.

-    ماهیت سازمان‌های غیردولتی در نحوه‌ی ارتباطی ست که می‌توانند با مردم برقرار کنند و این همان چالشی ست که دولت با آن مواجه شده و خود را از مردم دور کرده است. بر همین اساس چنانچه بتوان ساختار و جایگاهی درخور تر برای این سازمان‌های غیردولتی تدوین کرد؛ میتوان امیدوار بود که طرح‌های شهری به سوی "مردمی‌تر شدن"پیش روند که این امر بسیار مفیدتر از تفکر اجرایی شدن و افتتاح کردن طرح‌هاست.

-    در مسائل مرتبط با انجمن‎ها و حوزه اقدامات قوانینی به عنوان مرجع رسیدگی تدوین شده است و ما نسبت به آن آگاهی داریم. اما هیچگونه اقدامی برای آن نمی‌شود؛ در اصل انجمن‌ها هیچ مرجعی را برای رسیدگی به مطالبات خود پیدا نمی‌کنند...جناب آقای سلطانی فر مسئول اجرایی شدن قوانین انجمن ها کدام نهاد دولتی و یا چه شخصی است؟؟

-    چنانچه شرایطی فراهم گردد و به نحوه ساختار و آسیب شناسی انجمن‌ها در سال‌های پیش پرداخته شود یکی از مهم‌ترین دلایل عدم پایداری آن‌ها را می‌توان در ساختار مالی جستجو کرد. ساختار مالی مبهم برای این سازمان‌های غیردولتی به گونه‌ای است که اگر بخواهند پیش روند، بسیار محدودند و اگر نخواهند دوام و استمراری نمی‌یابند. این موضوع در انجمن‌های تخصصی تبدیل به چالشی بزرگ شده است. بنده به نمایندگی خواستار بازنگری جنابعالی در قوانین مالی این انجمن‌ها هستم .

-    بهره‌گیری از پتانسیل‌های مدیران جوان در این حوزه از جمله مطالبات جدی ماست، چرا که با وجود انگیزه ها و تجریبات فراوانی که در این زمینه وجود دارد، عملا جایگاهی برای بهره‌برداری از این پتانسیل‌ها تعریف نشده است.

و سخن اصلی به عنوان انجمن تخصصی حوزه میراث فرهنگی و نماینده انجمن‌های فعال در این بخش و با توجه به سمت پیشین جنابعالی به عنوان ریاست سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور و نگاه ویژه و مسئولانه این خواهد بود:

-    ازآن جایی که حوزه میراث فرهنگی ارتباط بسیار کهن و ناگسستی با فرهنگ مردمان دارد، سال‌هاست متولی این جریان این ارتباط را نادیده گرفته و با اتخاذ تصمیمات یکجانبه سبب وارد آمدن خسارات جبران ناپذیری شده است. انجمن‌های فعال در این حوزه به عنوان رابط میان مردم و میراث فرهنگی می‌توانند راهگشای بسیاری از مشکلات باشند، در صورت حمایت و پشتیبانی و تدوین دستورالعمل‌های شایسته.

-    جناب آقای سلطانی فر نکته قابل تامل این است که بهره‌گیری از ظرفیت‌های حوزه میراث فرهنگی سبب اشتغال زایی کارآمدی در کشور خواهد شد.

-     بدنه کارشناسی ضعیف سازمان میراث فرهنگی نیازمند بهره‌گیری از پتانسیل‌های انجمن‌های تخصصی است. بی تردید با بهره‌گیری از این ظرفیت عظیم سبب ارتقاء مجدد این سرزمین کهن گردد.