گرد همایی دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی با عنوان باغستان؛ باغ زندگی به مناسبت روز جهانی بناها و محوطه ها

گرد همایی دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی با عنوان باغستان؛ باغ زندگی به مناسبت روز جهانی بناها و محوطه ها

برگزاری گردهمایی دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی قزوین به مناسبت بزرگداشت روز جهانی بناها و محوطه‌ها با موضوع  باغستان، باغ زندگی-1394

بخش اول: سخنرانی و ارائه بیانیه

خیر مقدم دبیر انجمن دوستداران یادمان ها سرکار خانم مهندس صحراکاران کارشناس ارشد مرمت شهری و بیان مقدمه ای جهت ورود به موضوع، با نگاهی به ایکوموس و روند نام گذاری سال ها

-  سخنرانی آقاب مهندس سید مهدی مجابی استاد دانشگاه علم و صنعت و متخصص حوزه معماری، شهرسازی و مرمت که بیشتر تکیه بر دستاورد کهن شهری و کشاورزی در ایران و سرزمین قزوین داشت. ایشان موضوع نظریه باغ شهر ابنزرهاوارد و پس از آن لوئیس مامفورد را مورد بررسی قرار دادند و بیان کردند که سال ها قبل از ارائه چنین نظریاتی که در اواخر قرن ۱۹بیان شدند، مردم این سرزمین، آن را دانسته و شهرهای خود را بر این اساس بنا نهادند. همچنین اشاره کردند که چندان شایسته نیست که در رابطه با شناخت شهر تاریخی قزوین بحت "باغ- شهر" را به میان آوریم، چرا که این عنوان زاییدۀتفکردرقرن نوزدهم بوده است و ما پیشینۀ بس طولانی‌تری در ایجاد این نظریه دارا هستیم. به نظر می‌رسد"بوم- باغ‌‌ها" یعنی شهرهاییکه بوم اصلی آن‌هاباغ است،پیشنهادمناسب‌تری باشد.

سخنران دوم  آقای مهندس اخویزادگان، کارشناس کشاورزی و یکی از باغداران ارزشمند شهر قزوین ، اشاره کردند که باغستان امروز حاصل تلاش باغدارانی است که از اذان صبح با اسب و الاغ به باغ می رفتند تا شب هنگام، در آنجا کار می کردند. در حال حاضر همه طبیعت را دوست دارند اما حاضر نیستند از مظاهر زندگی جدید هم بگذرند، در نتیجه حرف ها با عمل ها متفاوت است. مبحث گردشگری در باغستان نیز  نیازمند مطالعه هست که آیا باغستان ظرفیت ورود گردشگر را دارد با توجه به اینکه قزوین زیر ساخت های لازم و موثر برای جذب گردشگر را ندارد.

بخش دوم: بازدید از باغستان

پس از اتمام بخش اول برنامه اعضای انجمن دوستداران یادمان ها به همراه جمعی از مدعوین از جمله مهندس مجابی، مهندس اخویزادگان،آقای حاج فتحعلی، مهندس خطیبی، سرکار خانم جبرئیل زاده و جمعی از شرکت کنندگان به محل حاج فتحعلی در باغستان سنتی رفتند.