جزئیات خبر

اولین نشست ملی پاسارگاد در مسیر توسعه‌ی پایدار

اولین نشست ملی پاسارگاد در مسیر توسعه‌ی پایدار با شعار «مشارکت جوامع محلی» در روز دوازدهم و سیزدهم اسفندماه در مجموعه‌ی جهانی پاسارگاد

نشست دو روزه‌ی پاسارگاد در مسیر توسعه‌ی پایدار با شعار «مشارکت جوامع محلی» در روز دوازدهم و سیزدهم اسفندماه در مجموعه‌ی جهانی پاسارگاد برگزار شد. این نشست که به همت انجمن جوانان سپید پارس، انجمن دوستداران یادمان‌ها و خانه فرهنگ جاودان با همکاری پایگاه میراث جهانی پاسارگاد برگزار گردید، جمعی از نمایندگان سازمان‌های غیردولتی و جوامع محلی حضور داشتند.

در آغاز نشست آقای صادقی امیری (نماینده‌ی کارگروه پیوند با پایگاه‌های میراث جهانی و دبیر انجمن جوانان سپید پارس) ضمن خوشامدگویی و تقدیر از حمایت انجمن‌های برگزار کننده و پایگاه میراث جهانی پاسارگاد توضیحاتی پیرامون ساختار و کارکردهای «شورای هماهنگی سازمان‌های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری» و «کارگروه پیوند با پایگاه‌های میراث جهانی» که زیرمجموعه‌ی این شورا فعالیت می‌کند، عنوان نمودند.

l

مهندس علیرضا امیری صادقی نماینده کارگروه پیوند با پایگاه‌های میراث جهانی و دبیر انجمن جوانان سپید پارس

شورای هماهنگی سازمان‌های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که اولین مجمع عمومی خود را در پاییز سال 1394 خورشیدی در اصفهان برگزار نمود، مهم‌ترین اهداف و فعالیت‌هایش را پیرامون موارد ذیل تبیین نموده است؛ 

۱. پل ارتباطی میان انجمن‌های حوزه سه‌گانه میراث فرهنگی با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور جهت کاهش مراجعات حضوری و صرفه‌جویی در وقت و هزینه و افزایش کارایی و اثربخشی بیشتر مطالبات و خواست‌های سازمان‌های غیردولتی. 

۲. ایجاد بستر مناسب جهت تقویت و توانمندسازی سمن‌های عضو در حوزه‌های عمومی، تخصصی و حقوقی و ارائه مشاوره‌های تخصصی به سازمان‌های غیردولتی.

۳. انتخاب نماینده از بین سمن‌های عضو جهت مطالبات، مکاتبات و حضور در مراجع تصمیم‌ساز در حوزه‌های مرتبط با میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ مانند کارگروه‌ها و شوراهای اداری و شرکت در نشست‌ها و جلسات مراجع دولتی و عمومی غیردولتی جهت اظهارنظر و پیشنهاد راهکارهای مناسب و حضور در فرایند برنامه‌ریزی.

۴. ظرفیت‌سنجی در مناطق مختلف کشور که دارای جاذبه‌های تاریخی، طبیعی، گردشگری و فرهنگی می‌باشند،  در راستای دفاع و نگهداری از داشته‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی آن منطقه.

5. تعامل با بخش‌های گوناگون قوای سه گانه و سایر سازمان‌ها و نهادهای جامعه مدنی و نیز شبکه‌ها و سازمان‌های غیردولتی همکار و هم‌راستا در سایر استان‌ها و هم چنین سایر کشورها در راستای اهداف و سیاست‌های شورا.

            6. برگزاری نشست‌ها، نمایشگاه‌ها، همایش‌ها و جشن‌های ملی و منطقه‌ای، در راستای اهداف و سیاست‌های شورا.

ایشان همچنین دلایل انتخاب پاسارگاد به عنوان اولین پایگاه جهانی به منظور شروع فعالیت‌های کارگروه را؛ یکی اهمیت این پایگاه (با دو پرونده‌ی ثبت جهانی مجزا) و مهجور ماندن ارزش‌های آن در حوزه‌ی ملی و جهانی دانسته و دیگری نحوه‌ی ارتباط این پایگاه با جوامع محلی (بومی) پیرامونی و نوع معماری مسکونی منطقه (فاقد ارزش‌های زیباشناسانه و درخور مجموعه‌ی جهانی پاسارگاد) ذکر کردند و از جمله اهداف این نشست را آغاز گفتمان بین مسئولین دولتی، مردم محلی (جامعه‌ی بومی) و انجمن‌های غیردولتی در راستای جلب مشارکت مردمی دانستند.

حضور نمایندگان سازمان های دولتی؛غیردولتی و جوامع محلی در نشست

در ادمه دکتر فدایی سرپرست پایگاه میراث جهانی پاسارگاد، مشارکت را رکن اصلی پایداری محوطه‌های میراث جهانی دانسته و عنوان کردند که؛ حفاظت در طول قرن‌ها به‌جز با مشارکت مردم میسر نبوده و حضور جوامع بومی همیشه یک رکن اصلی در پایداری امر حفاظت بوده است و در دوران کنونی تداوم امر حفاظت و توسعه‌ی پایدار به بهره‌مندی و انتفاع جوامع محلی از ظرفیت‌های مادی مورد حفاظت منتهی می‌شود.

ایشان همچنین تاکید کردند؛ هرچند ارزش‌های میراث جهانی پاسارگاد منحصر به داشته‌های معماری نیست، اما عرصه و حرایم محوطه که بالغ بر 24000 هزار هکتار بوده، دربرگیرنده‌ی دوره‌های مختلفی از تاریخ است و در طول 14 سالی که از تاسیس پایگاه می‌گذرد، فعالیت‌های مختلفی از حوزه‌ی شناخت تا حفاظت در محوطه صورت گرفته است که به ما شناخت عمیقی از حوزه‌های فرهنگی‌مان داده است.

ایشان در انتها آینده‌ی بهتری برای شهر و میراث جهانی پاسارگاد خواستار شدند.

دکتر فدایی مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد

مهندس نصیری حقیقت، سرپرست پیشین پایگاه میراث جهانی پاسارگاد، ظهور اندیشه‌ی توسعه پایدار را در تمامی زمینه‌های علمی و صنعتی در جهان تاثیرگزار دانستند. پاسارگاد که از مراکز مهم فرهنگی کشور است، دارای 1600 اثر تاریخی است که 130 اثر آن در فهرست میراث ملی و 2 اثر در لیست میراث جهانی دارد. ایشان از دیگر قابلیت‌های منطقه را، منابع طبیعی و طبیعت استان ذکر کردند و تاکید کردند؛ گذشته از حضور عشایر و قومیت‌های مختلف، دست‌بافته‌های عشایری بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند عامل مهمی در راستای درآمدزایی جوامع بومی در جذب نیم‌میلیون بازدید کننده‌ی میراث جهانی پاسارگاد باشد.  

مهندس نصیری حقیقت؛ سرپرست پیشین پایگاه میراث جهانی پاسارگاد

در ادامه جناب آقای ایزدی، فرماندار شهرستان پاسارگاد ضمن خوشامدگویی عنوان کردند که؛ گردشگری بیش از هر امری نیاز به فرهنگ‌سازی دارد. طرز تلقی ما از گردشگر بسیار مهم است، اگر آن‌را به گونه‌ای تلقی کنیم که ناهنجاری‌های اجتماعی به دنبال دارد، قطعا موفق نخواهیم شد، بنابراین باید به گونه‌ای نگرش ایجاد کنیم که ورود گردشگر یک رویکرد فرهنگی بوده و در این راستا می‌باید ابتدا موانع ذهنی را برطرف نماییم. ایشان همچنین در ادامه‌ اشاره کردند؛ محدودیت در امر گردشگری پذیرفته نیست و منجر به موفقیت نخواهد شد. در سیاست خارجی باید سیاست‌های تعاملی را در بستر گردشگری نهادینه کنیم و در این راستا جوامع محلی هم در تصمیم‌گیری و هم در جهت‌گیری و هم در منافع و زیان باید مشارکت داشته باشند و ضمن مستندنگاری، باید فراهم کردن اقبال به مشارکت روزافزون شود و بسیاری از فعالیت‌ها را به مردم و انجمن‌ها واگذار نماییم.

هیچ کس پاسارگاد را نجات نخواهد داد جز مردم بومی.

جناب آقای ایزدی، فرماندار شهرستان پاسارگاد

نمایندگان سازمان های غیردولتی و دولتی در نشست

در انتها آقای محسن‌‌نژاد معاونت گردشگری اداره‌كل ميراث فرهنگی فارس ضمن برشمردن ارزش و جایگاه مجموعه‌ی میراث جهانی پاسارگاد، نقش و اهمیت جوامع محلی و انجمن‌های غیردولتی را برای افزایش مشارکت مردم غیرقابل انکار و مهم ارزیابی کردند. ایشان همچنین وظیفه‌ی سازمان میراث فرهنگی را سیاست‌گزاری در زمینه‌ی گردشگری دانستند و تاکید کردند دستگاه‌های مختلف باید در زمینه‌ی گردشگری در راستای این سیاست‌ها حرکت کنند.

پایان‌بخش افتتاحیه‌ی نشست مزین بود به نواختن ساز کرنای ایل باسری توسط آقای فرج‌اله شکوهی.

نشست روز نخست با عنوان:روش‌های همکاری سازمان‌های غیردولتی و نخبگان محلی در افزایش مشارکت جوامع محلی همجوار با آثار جهانی با حضور مهندس ناصر مشهدی‌زاده که در سالن اجتماعات مجموعه‌ی جهانی پاسارگاد برگزار گردید.

در این برنامه مهندس مشهدی‌زاده به تفصیل ویژگی‌های برنامه‌ریزی پیرامون مشارکت جوامع محلی، میراث جهانی و گردشگری را بیان کردند و در ادامه بازیگران عرصه‌ی مشارکت و نحوه‌ی تعامل با هریک از این بازیگران را بیان کردند. در انتها تجربۀ برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات اجرایی نیاسر ارائه گردید.

مهندس ناصر مشهدی زاده و کارگاه روز نخست

کارگاه روز نخست

پایان کارگاه روز نخست

کارگاه‌های روز دوم با عنوان:نقش جوامع محلی و انجمن‌های غیردولتی در توسعه‌ی گردشگری پایدار در منطقه و ظرفیت‌سازی و افزایش نقش مشارکتی جوامع بومی در توسعه‌ی گردشگری منطقه پاسارگاد با تسهیل‌گری مهندس نیما آذری برگزار شد.

تعاریف و ویژگی‌‌های گردشگری اکوتوریسم، نحوه‌ی مدیریت مقاصد پروژه‌های گردشگری جوامع محلی، اصول جامعه‌ی محلی، آماده‌سازی مطالعاتی، ارائه‌ی برنامه‌های مدیریتی و تدوین ضوابط و استانداردهای گردشگری و تشکیل نهاد ملی گردشگری از جمله مباحثی بود که در این کارگاه‌ها روشنگری شد.

مهندس نیما آذری و کارگاه روز دوم

کارگاه روز دوم

کارگاه روز دوم با حضور دکتر میرسنجری در بخش تسهیل گری

بخش برنامه‌ی پایانی نشست شامل بازدید از آثار تاریخی و طبیعی منطقه‌ی پاسارگاد بود.

 

بازدید سازمان های غیردولتی از محوطه تنگه بلاغی و راه شاهی

بازدید سازمان های غیردولتی از محوطه جهانی تخت جمشید و نقش رستم