معرفی خانه ی تاریخی بهروزی

معرفی خانه ی تاریخی بهروزی

خانه بهروزی مربوط به دوره قاجار است و در قزوین، خیابان امام، کوچه ی زرگرها واقع شده است.این اثر در تاریخ ۱۱مرداد ۱۳۸۴با شماره ثبت ۱۲۶۰۸به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه بهروزي از جمله بناهاي شيوه معماري خانه سازي قزوين است که با حياط مرکزي اصلي و حياط هاي جانبي شکل گرفته و حياط اندروني با تناسبات نيم کشکولي ،در دو جبهه داراي شاه نشين هاي تابستاني و زمستاني و در دو جبهه ديگر داراي ايوان هاي طاق نمايي است.

شاه نشين اصلي خانه از طريق ايواني ستون دار با حياط بيروني نيز ارتباط دارد. خانه در دو طبقه زير زمين وهمکف شکل گرفته و تزيينات آجري لبه بازشوها و ارسي هاي آن ، از جمله تزيينات قابل توجه اين بنا است.

خانه تاريخي بهروزي قزوين از آثار ارزشمند دوره قاجاريه با ظرفيت 27 تخت، رستوران و حمام سنتي، آتليه عکاسي و... با حفظ فضاي سنتي نوسازي و تجهيز شده است تا در کنار هتل ها، مهمانپذيرها و ديگر اماکن اقامتي امکانات و تسهيلات لازم جهت رفاه حال مسافران و گردشگران در اختيار آنها قرار گيرد.

 اين خانه و هتل تاريخي با مساحت 1355 متر مربع زمين و 1210 متر مربع سطح زير بنايي شامل سه طبقه و دو بخش بيروني و اندروني است.